Сторінка практичного психолога

ПОМАЗАН АННА ОЛЕКСІЇВНА

практичний психолог

дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №48 " ЖУРАВОЧКА"

ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Війна — стрес не тільки для дорослих, які все розуміють, а й для дітей. Відчуття небезпеки, тривога, порушення звичного стану речей, постійні зміни та переміщення — все це може злякати ди- тину, збити її з пантелику і викликати дискомфорт. Головне, що слід пам’ятати, — якщо батьки поруч і всі здорові, то ви зможете забезпечити психологічний комфорт дитини.
Обіймайте, пояснюйте, відволікайте — це основні способи. Пам’ятайте про головне правило: спокійні батьки — спокійні діти:
* Не забувайте піклуватися про себе: сон, їжа та спілкування – важливі.
* Обговоріть із дітьми план дій, щоб вони знали що робити, коли буде сирена і треба буде йти в безпечне місце. Напрацюйте кілька сценаріїв, щоб дитина знала, що робити в різних випадках.
* Якщо ви розплакалися при дитині, не треба казати,
що мамі чи тату просто потрапило щось в око. Треба пояснити свою поведінку відповідно до віку дитини. Розповісти: «Я сумую, я за- смучена. Мамі зараз треба трошки посумувати. Якщо хочеш – пожалій мене. Якщо ні – піди пограйся». Треба, щоб дитина розуміла, що і в мами, і в тата емоції теж бувають різні, і що це – нормально.
5 корисних порад: як можна допомогти дітям почуватися більш захищеними в умовах надзвичайної ситуації
1. Продовжуйте оточувати дитину любов’ю і турботою.
2. Маленькі діти почуваються захищеними та відчувають батьківську любов через тактильний контакт, коли ви лагідно обіймаєте їх, читаєте разом, притискаєте до себе або заколисуєте їх перед сном.
3. Збережіть розпорядок дня, наскільки це можливо.
4. Якщо дитина не слухається, пам’ятайте про те, що таким способом вона намагається виражати ті почуття, які не може висловити, і спробуйте стримати своє роздратування.
5. Не забувайте також піклуватись про власне фізичне та психічне здоров’я. Ви не можете допомогти своїм дітям, якщо самі погано почуваєтеся.
У стані стресу дуже важко бути уважними до потреб дитини, тому намагайтеся зберегти максимально можливу рівновагу, аби під- тримати дитину. Ось кілька порад для батьків:
* Думайте про майбутнє, не про минуле. Мрійте, плануй- те, обговорюйте зі значущими людьми, що ви зробите найпершим після встановлення миру. Такі роздуми та розмови наснажують і стабілізують.
* Позбудьтеся почуття провини. Не звинувачуйте себе у тому, що сталося, або у тому, що ви щось зробили не так. Ви зробили все, що могли на той момент. Крапка.
* Намагайтеся їсти та спати. Якщо харчування доступне, так само їжте, а не лише намагайтеся нагодувати дитину. Намагайтеся спати, коли це можливо. Ваш фізичний стан – гарантія безпеки вашої дитини.
* Просіть про допомогу. Якщо ви потребуєте допомоги або підтримки – попросіть про неї. Звертатися по допо- могу – не соромно.
* Говоріть про свої емоції. Спілкуйтеся зі значущими для вас людьми, говоріть про свої емоції та переживання. Те- лефонуйте рідним. Просте «Як ти?» здатне наснажити і вас, і того, кому ви телефонуєте.
* Якщо відчуваєте потребу – зателефонуйте на «гарячу лінію» підтримки, поспілкуйтеся з професіоналами, аби максимально забезпечити свою емоційну стабільність у цей непростий час.

Основні аксіоми виховання!

1. Якщо дитину постійно критикувати – вона вчиться ненавидіти.
  2. Якщо дитину оточує ворожа обстановка – вона вчиться агресивності.
  3. Якщо дитину постійно висміюють – вона стає замкнутою.
  4. Якщо дитина зростає у докорах – у неї формується почуття провини.
  5. Якщо дитину підбадьорюють – вона починає вірити в себе.
  6. Якщо дитину хвалять – вона вчиться бути вдячною.
  7. Якщо дитина зростає в чесності – вона вчиться бути справедливою.
  8. Якщо дитина живе у безпеці – вона вчиться вірити людям.
  9. Якщо дитину підтримують – вона вчиться цінувати себе.
  10. Якщо дитина живе у розумінні та доброзичливості – вона вчиться знаходити любов у цьому світі.