Інклюзивна освіта

Інклюзія— процес включення всіх громадян в соціумі. І насамперед тих, що мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. Він передбачає розробку і застосування тих методів, які зможуть дозволити кожній людині рівноправно брати участь у суспільному житті. Інклюзія — це процес реального включення осіб з особливими потребами в активне суспільне життя.

Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у освітніх закладах, з урахуванням індивідуальних особливостей таких дітей.

Заклади з групами інклюзивного типу працюють з усіма дітьми, незалежно від рівня їх фізичного розвитку, расової приналежності та інших чинників. Тому думка про те, що в них все пристосоване (форми та методи навчання і виховання, обладнання, тощо) лише для «особливих» діток є помилковою. Такі заклади в однаковій мірі приділяють увагу всім вихованцям. Вони створюють найбільш сприятливі умови для оволодіння дітьми навичками колективної праці і самообслуговування, розвитку та навчання, вчать співчуттю і толерантному відношенню до всіх. Завдяки інклюзії у дітей, що мають різні обмеження, формується та розвивається почуття, що вони такі ж як всі, нічим не відрізняються від свої однолітків, які, в свою чергу, навчаються сприймати своїх «особливих» друзів звичайними, намагаються налагоджувати з ними приятельські стосунки.

Інклюзивна освіта дозволяє:

–          Розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти дитини.

–          Приймати всіх дітей без виключення в дошкільну систему і суспільство.

–          Працювати над досягненням індивідуальної мети беручи участь в житті групи та дошкільного закладу.

–          Залучати батьків в процес навчання і життя закладу.

–          Розвивати культуру поваги і належності до закладу. Мати можливість навчатися і поважати різні здібності інших.

–          Створювати дружні стосунки з іншими дітьми.

Переваги інклюзивної освіти:
для дітей з особливими освітніми потребами:

–          Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей.

–          Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами.

–          Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально.

–          Навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей.

–          У дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі зсвоїми ровесниками й участі у житті закладу

для інших дітей:

–          Діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей.

–          Діти вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них.

–          Діти вчаться співробітництву.

–          Діти вчаться поводитися толерантно, бути винахідливими, а також розвивати емоційний інтелект.

для педагогів та фахівців:

–          Вихователі інклюзивних груп вивчають та краще розуміють індивідуальні особливості дітей.

–          Вихователі оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності.

–          Спеціалісти (медики, педагоги спеціального профілю, інші фахівці) починають сприймати дітей більш цілісно, а також вчаться дивитися на життєві ситуації очима дітей.