Група № 1

Вихователь: Родіонова Олена Едуардівна
Вихователь: Расулова Юлія Олександрівна
Помічник вихователя: Ланецька Лілія Анатоліївна

Ясельна група – стежина в  життя

Тут самостійним вже стати пора

Завжди лунає тут гомін і сміх

Радо зустрінуть тут діток усіх.

Вікові труднощі спілкування . Основна проблема ясельного віку - емоційний і фізичний розрив з мамою. До 3-х років дитині буває складно зрозуміти, чому мама, яка завжди була поруч, раптом віддає його чужій тітці, а сама, швидко поцілувавши і помахавши ручкою, зникає на цілий день. Дитина сприймає інших дітей як абсолютно нерівноцінні заміну мамі. І якщо малюк сильно переживає розлуку, то дітлахи, які вже встигли адаптуватися, його тільки дратують. Малюк не розуміє, чому всі бігають, сміються або спокійно грають, коли йде мама. Саме з цим нерозумінням пов'язана агресивність, коли, заливаючись сльозами, малюк намагається вдарити однолітків.

Але навіть після того, як дитина звикне до ранкових розлук, навколишні діти цікавлять його значно менше, ніж нові іграшки. До 3-х років дитина сприймає інших дітей як неживі предмети. Всі його спілкування з однолітками засноване на принципі "дія-результат".

Саме тому, смикаючи інших дітей за волосся, вони не розуміють, що поводяться погано. Дитині цікаво побачити результат своєї дії (у даному випадку - вереск, плач). У цьому віці дитячого колективу як такого ще не існує. Кожна дитина живе власним життям і прислухається тільки до думки дорослих. Часто можна спостерігати, як малюки в ясельній групі грають кожен зі своєю іграшкою. Вони ще не вміють грати з однолітками. І завдання батьків та вихователів - допомогти дитині сформувати правильну систему взаємин з іншими дітьми.

Після 2-2,5 років дитина розуміє, що навколо такі ж діти, а не великі кричущі ляльки. Він починає порівнювати себе з однолітками і робити власні висновки. Дитині важливо виділитися, отримати схвалення однолітків і похвалу вихователя, якщо що він щось вміє робити краще за інших. Якщо у крихти не виходить відповідати одноліткам, він може або замкнутися в собі, або проявляти зайву агресивність. Замкнутість і агресивність у цьому віці - наслідок того, що дитина, відчуває, що він в чому-небудь невідповідність одноліткам.

Як їх подолати . Основне завдання батьків - підготувати дитину до дитячого садка, щоб він не відчував себе відсталим. Чим раніше ви почнете готувати дитину до ясел, тим краще. Непогано, якщо дитина освоїть такі навички, як використання столових приладів, "висадку" на горщик і вдягання. Чим краще ваш малюк буде проробляти всі ці маніпуляції, тим впевненіше він буде себе почувати. Дитині важливо відчувати, що він не гірше однолітків, а багато в чому навіть краще. Крім того, діточок, які вміють самостійно їсти й одягатися, вихователі часто ставлять у приклад іншим дітям, що також позитивно впливає на формування самовпевненості.

Звичайно, уникнути кризи розлуки з мамою практично неможливо, але у ваших силах зробити так, щоб ця розлука пройшла менш болісно для дитини. Для цього частіше залишайте малюка на піклування бабусь або няні. Звичайно, коли навколо близькі люди дитина переживає розлуку з батьками більш спокійно. Основна мета таких тренувальних розставань - сформувати в дитини впевненість, що мама, навіть якщо йде, обов'язково повертається. За кілька місяців до дитячого саду розповідайте маляті про майбутні зміни. Найголовніше - говорити правду, якою б гіркою вона вам не здавалася. Не обманюйте дитини відмовками, що "ти трохи пограєш, і я прийду". Краще чесно сказати "я прийду, коли ти пообідаєш" або "я прийду за тобою, коли ти поспиш". Якщо дитина буде точно знати, коли за ним прийдуть, він швидше розслабиться і заспокоїться, а не буде кожну хвилину чекати маминого приходу. Поясніть дитині, що інші дітки теж нудьгують без своїх мам. Зрозумівши, що навколо такі ж "товариші по нещастю", а не вороги які радіють його горю, дитині буде простіше налагодити контакт з однолітками.

Не карайте дитину, якщо вона відрізняється зайвою войовничість. Малюк не розуміє, за що ви його лаєте: чому ляльку можна тягати за волосся, а Аню неможна. Для нього Аня - теж свого роду лялька, тільки велика, і йому цікаво, як вона буде реагувати на його дії. Пройде час і дитина навчиться розуміти різницю між живими і неживими предметами. Завдання батьків - пояснити дитині, що інші люди, незалежно від віку, теж можуть відчувати біль, страх, образу, і т.д. Для цього, граючи з дитиною, не терпіть, якщо він робить вам боляче, пояснюйте дитині свої почуття і почуття оточуючих.